AVX Corporation 06035C101MAT4A
06035C101MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035C101MAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C101MAT4A.pdf
Availability of 06035C101MAT4A
QUANTITY
06035C101MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C101MAT4A
Internal Part NumberEIS-06035C101MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)