AVX Corporation 06035C102J4T2A
06035C102J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C102J4T2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C102J4T2A.pdf
Availability of 06035C102J4T2A
QUANTITY
06035C102J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C102J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035C102J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C102J4T2A
Related Links06035C1, 06035C102J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C102J4T2A Details Description
Related parts for 06035C102J4T2A
MOSFET N-CH 25V 50A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
AUDIO PLUG 2.5MM 3P ANGLED datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X0.25MM datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 81MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 83MA 1W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0024UF RADIAL datasheet.pdf