AVX Corporation 06035C103K4T2A
06035C103K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C103K4T2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C103K4T2A.pdf
Availability of 06035C103K4T2A
QUANTITY
06035C103K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C103K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035C103K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C103K4T2A
Related Links06035C1, 06035C103K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C103K4T2A Details Description
Related parts for 06035C103K4T2A
RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220FP datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
IC SW MOSFET PUR PCH HSIDE 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 43 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf