AVX Corporation 06035C103KAT2A
06035C103KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C103KAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C103KAT2A.pdf
Availability of 06035C103KAT2A
QUANTITY
06035C103KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C103KAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C103KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C103KAT2A
Related Links06035C1, 06035C103KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C103KAT2A Details Description
Related parts for 06035C103KAT2A
IC REG SWITCHD CAP INV 16SOIC datasheet.pdf
MODULE DDR 512MB 184-DIMM VLP datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V datasheet.pdf
CABLE 24POS 2X14POS 1.5M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf