AVX Corporation 06035C103MA19A
06035C103MA19A picture photo
Mfg. Part Number
06035C103MA19A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C103MA19A.pdf
Availability of 06035C103MA19A
QUANTITY
06035C103MA19A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C103MA19A
Internal Part NumberEIS-06035C103MA19A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C103MA19A
Related Links06035C1, 06035C103MA19A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C103MA19A Details Description
Related parts for 06035C103MA19A
IC SW DUAL ANLG HS PREC 16-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 8A TO220AC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT 32V datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf