AVX Corporation 06035C103MAT4A
06035C103MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035C103MAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C103MAT4A.pdf
Availability of 06035C103MAT4A
QUANTITY
06035C103MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C103MAT4A
Internal Part NumberEIS-06035C103MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C103MAT4A
Related Links06035C1, 06035C103MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C103MAT4A Details Description
Related parts for 06035C103MAT4A
DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/ADJ 80MA 8UMAX datasheet.pdf
TAPE FILAMENT 48MM X 55M CLEAR datasheet.pdf
SOFTWARE 1DAY ON-SITE INSTALL CO datasheet.pdf
POWER STRIP 36" 15A 6OUT 6'CR datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE WW 4000 OHM SMD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MB 200MHZ 165BGA datasheet.pdf