AVX Corporation 06035C104J4Z2A
06035C104J4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C104J4Z2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C104J4Z2A.pdf
Availability of 06035C104J4Z2A
QUANTITY
06035C104J4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C104J4Z2A
Internal Part NumberEIS-06035C104J4Z2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C104J4Z2A
Related Links06035C1, 06035C104J4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C104J4Z2A Details Description
Related parts for 06035C104J4Z2A
KWIK NUT 0.860" M10 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf