AVX Corporation 06035C104KAJ2A
06035C104KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C104KAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C104KAJ2A.pdf
Availability of 06035C104KAJ2A
QUANTITY
06035C104KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C104KAJ2A
Internal Part NumberEIS-06035C104KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C104KAJ2A
Related Links06035C1, 06035C104KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C104KAJ2A Details Description
Related parts for 06035C104KAJ2A
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf