AVX Corporation 06035C223K4T2A
06035C223K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C223K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C223K4T2A.pdf
Availability of 06035C223K4T2A
QUANTITY
06035C223K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C223K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035C223K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C223K4T2A
Related Links06035C2, 06035C223K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C223K4T2A Details Description
Related parts for 06035C223K4T2A
FIXED IND 115UH 670MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 24POS NATURAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf