AVX Corporation 06035C223MAT4A
06035C223MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035C223MAT4A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C223MAT4A.pdf
Availability of 06035C223MAT4A
QUANTITY
06035C223MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C223MAT4A
Internal Part NumberEIS-06035C223MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C223MAT4A
Related Links06035C2, 06035C223MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C223MAT4A Details Description
Related parts for 06035C223MAT4A
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf