AVX Corporation 06035C331MAT2A
06035C331MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C331MAT2A
Brief Description
CAP CER 330PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C331MAT2A.pdf
Availability of 06035C331MAT2A
QUANTITY
06035C331MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C331MAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C331MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C331MAT2A
Related Links06035C3, 06035C331MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C331MAT2A Details Description
Related parts for 06035C331MAT2A
CONN PLUG 40POS .5MM DUAL SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-6 datasheet.pdf
IC DDR PLL ZD BUFFER 28-SSOP datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 8POS datasheet.pdf
RES 4M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 455MA 300 MOHM datasheet.pdf