AVX Corporation 06035C332KAJ2A
06035C332KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C332KAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C332KAJ2A.pdf
Availability of 06035C332KAJ2A
QUANTITY
06035C332KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C332KAJ2A
Internal Part NumberEIS-06035C332KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C332KAJ2A
Related Links06035C3, 06035C332KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C332KAJ2A Details Description
Related parts for 06035C332KAJ2A
LED 7-SEG 3DIG CC GRN RHDP .52" datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN SNAP SPADE #8 10-12AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE TOOL WRAPPABLE 1/2 ORN datasheet.pdf
CAP FILM 480UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 46A SO8FL datasheet.pdf