AVX Corporation 06035C391JAT2A
06035C391JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C391JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C391JAT2A.pdf
Availability of 06035C391JAT2A
QUANTITY
06035C391JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C391JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C391JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C391JAT2A
Related Links06035C3, 06035C391JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C391JAT2A Details Description
Related parts for 06035C391JAT2A
FIXED IND 22UH 760MA 378 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 312 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1M 1CH 16MSOP datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG BRN datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf