AVX Corporation 06035C391KAT2A
06035C391KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C391KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C391KAT2A.pdf
Availability of 06035C391KAT2A
QUANTITY
06035C391KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C391KAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C391KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C391KAT2A
Related Links06035C3, 06035C391KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C391KAT2A Details Description
Related parts for 06035C391KAT2A
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
CONN FIBER MT-RJ PLUG DUPLX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf