AVX Corporation 06035C392MAT2A
06035C392MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C392MAT2A
Brief Description
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C392MAT2A.pdf
Availability of 06035C392MAT2A
QUANTITY
06035C392MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C392MAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C392MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C392MAT2A
Related Links06035C3, 06035C392MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C392MAT2A Details Description
Related parts for 06035C392MAT2A
IC OSC SINGLE TIMER 1MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 15NS 208CABGA datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 4000' datasheet.pdf
CONN HOUSING 26POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE SKT datasheet.pdf