AVX Corporation 06035C472K4T4A
06035C472K4T4A picture photo
Mfg. Part Number
06035C472K4T4A
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C472K4T4A.pdf
Availability of 06035C472K4T4A
QUANTITY
06035C472K4T4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C472K4T4A
Internal Part NumberEIS-06035C472K4T4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C472K4T4A
Related Links06035C4, 06035C472K4T4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C472K4T4A Details Description
Related parts for 06035C472K4T4A
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 950MA 240 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf