AVX Corporation 06035C472KAJ2A
06035C472KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C472KAJ2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C472KAJ2A.pdf
Availability of 06035C472KAJ2A
QUANTITY
06035C472KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C472KAJ2A
Internal Part NumberEIS-06035C472KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C472KAJ2A
Related Links06035C4, 06035C472KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C472KAJ2A Details Description
Related parts for 06035C472KAJ2A
IC OPAMP GP 400KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 440VAC Y5V RDL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
1.25FP,R14,DL,O,N,TR datasheet.pdf
CB1 CUST FOR CATERPILLAR datasheet.pdf
IND INCAND CLEAR 6V SNAPFIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf