AVX Corporation 06035C473K4T2A
06035C473K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C473K4T2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C473K4T2A.pdf
Availability of 06035C473K4T2A
QUANTITY
06035C473K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C473K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035C473K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C473K4T2A
Related Links06035C4, 06035C473K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C473K4T2A Details Description
Related parts for 06035C473K4T2A
TRIMMER 50 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
FERRULE NON INS 12AWG 11/32" datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS 1MM datasheet.pdf