AVX Corporation 06035C473KAT4A
06035C473KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035C473KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C473KAT4A.pdf
Availability of 06035C473KAT4A
QUANTITY
06035C473KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C473KAT4A
Internal Part NumberEIS-06035C473KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C473KAT4A
Related Links06035C4, 06035C473KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C473KAT4A Details Description
Related parts for 06035C473KAT4A
JUMPER-H1502TR/A3048L/H1502TR 8" datasheet.pdf
RES MO 2W 7.5 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC ADC SERIAL 12BIT 12CH 16-QSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
33 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A TO-263-3 datasheet.pdf