AVX Corporation 06035C473KAT4A
06035C473KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035C473KAT4A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C473KAT4A.pdf
Availability of 06035C473KAT4A
QUANTITY
06035C473KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C473KAT4A
Internal Part NumberEIS-06035C473KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C473KAT4A
Related Links06035C4, 06035C473KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C473KAT4A Details Description
Related parts for 06035C473KAT4A
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32TSOP datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8HSOP datasheet.pdf
RHT-2200HD HAND TOOL datasheet.pdf
FOCAL LENGTH 50 C MOUNT LENS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf