AVX Corporation 06035C561MAT2A
06035C561MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C561MAT2A
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C561MAT2A.pdf
Availability of 06035C561MAT2A
QUANTITY
06035C561MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C561MAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C561MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C561MAT2A
Related Links06035C5, 06035C561MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C561MAT2A Details Description
Related parts for 06035C561MAT2A
ROSIN PASTE FLUX 1LB CAN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 60" datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FAN 40X40X10 12VDC VAPO TACH datasheet.pdf