AVX Corporation 06035C683K4Z2A
06035C683K4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C683K4Z2A
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C683K4Z2A.pdf
Availability of 06035C683K4Z2A
QUANTITY
06035C683K4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C683K4Z2A
Internal Part NumberEIS-06035C683K4Z2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C683K4Z2A
Related Links06035C6, 06035C683K4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C683K4Z2A Details Description
Related parts for 06035C683K4Z2A
IC CPLD 128MC 15NS 160QFP datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 50A SMB datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 3.57M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 6POS datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RED 3 POS BRSH MTL RTN L L datasheet.pdf