AVX Corporation 06035C823JAT2A
06035C823JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C823JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C823JAT2A.pdf
Availability of 06035C823JAT2A
QUANTITY
06035C823JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C823JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C823JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C823JAT2A
Related Links06035C8, 06035C823JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C823JAT2A Details Description
Related parts for 06035C823JAT2A
RES METAL OX 1W 16 OHM 5% AXL datasheet.pdf