AVX Corporation 06035D473K4T2A
06035D473K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035D473K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0603
Datasheet Download
06035D473K4T2A.pdf
Availability of 06035D473K4T2A
QUANTITY
06035D473K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035D473K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035D473K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035D473K4T2A
Related Links06035D4, 06035D473K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035D473K4T2A Details Description
Related parts for 06035D473K4T2A
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 2CH 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIA 3MM 2MM PW PNP NO datasheet.pdf