AVX Corporation 06035F103K4Z2A
06035F103K4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
06035F103K4Z2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603
Datasheet Download
06035F103K4Z2A.pdf
Availability of 06035F103K4Z2A
QUANTITY
06035F103K4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035F103K4Z2A
Internal Part NumberEIS-06035F103K4Z2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035F103K4Z2A
Related Links06035F1, 06035F103K4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035F103K4Z2A Details Description
Related parts for 06035F103K4Z2A
TVS DIODE 5VWM 9.8VC SOT23 datasheet.pdf
ADAPTER DEVICE ICE 68PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC 1.5KE datasheet.pdf
IC DAC 16BIT OCT SER 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 96.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 0.6W 2512 datasheet.pdf