AVX Corporation 06035J0R7AAWTR
06035J0R7AAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J0R7AAWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.7PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J0R7AAWTR.pdf
Availability of 06035J0R7AAWTR
QUANTITY
06035J0R7AAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J0R7AAWTR
Internal Part NumberEIS-06035J0R7AAWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J0R7AAWTR
Related Links06035J0, 06035J0R7AAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J0R7AAWTR Details Description
Related parts for 06035J0R7AAWTR
IC PROM SER 5000 C-TEMP 8-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .120" datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CT CRIMP-2 REC HSG 3P BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6TDFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
QNTTTV FT TST RESPIRTR ASSY datasheet.pdf
TERM DS CINZA 600V 20A UL 2 5MM2 datasheet.pdf