AVX Corporation 06035J0R9PBTTR\500
06035J0R9PBTTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
06035J0R9PBTTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.9PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J0R9PBTTR\500.pdf
Availability of 06035J0R9PBTTR\500
QUANTITY
06035J0R9PBTTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J0R9PBTTR\500
Internal Part NumberEIS-06035J0R9PBTTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J0R9PBTTR\500
Related Links06035J0R9, 06035J0R9PBTTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J0R9PBTTR\500 Details Description
Related parts for 06035J0R9PBTTR\500
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 50A SIZE0 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
PNEUMATIC MINI APPLICATOR SW datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf