AVX Corporation 06035J100GBSTR
06035J100GBSTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J100GBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J100GBSTR.pdf
Availability of 06035J100GBSTR
QUANTITY
06035J100GBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J100GBSTR
Internal Part NumberEIS-06035J100GBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J100GBSTR
Related Links06035J1, 06035J100GBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J100GBSTR Details Description
Related parts for 06035J100GBSTR
CONN HEADER LOPRO STR 60POS GOLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL DIFF 14-SOIC datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SSOP datasheet.pdf
SENS 1500PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 10POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf