AVX Corporation 06035J100GBSTR
06035J100GBSTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J100GBSTR
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J100GBSTR.pdf
Availability of 06035J100GBSTR
QUANTITY
06035J100GBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J100GBSTR
Internal Part NumberEIS-06035J100GBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J100GBSTR
Related Links06035J1, 06035J100GBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J100GBSTR Details Description
Related parts for 06035J100GBSTR
IC 1-PORT T1/E1 SER TXCVR 28PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.9PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR INV PWM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
HOLDER 2 AA CELL W/9V SNAP FAST datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 5W L BEND datasheet.pdf