AVX Corporation 06035J100GBTTR
06035J100GBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J100GBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J100GBTTR.pdf
Availability of 06035J100GBTTR
QUANTITY
06035J100GBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J100GBTTR
Internal Part NumberEIS-06035J100GBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J100GBTTR
Related Links06035J1, 06035J100GBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J100GBTTR Details Description
Related parts for 06035J100GBTTR
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A MPG06 datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
TM3157M6R3DHBA datasheet.pdf
FRONT PANEL FP BLACK 20/PKG datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 33.3333 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf