AVX Corporation 06035J120GBTTR\500
06035J120GBTTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
06035J120GBTTR\500
Brief Description
CAP THIN FILM 12PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J120GBTTR\500.pdf
Availability of 06035J120GBTTR\500
QUANTITY
06035J120GBTTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J120GBTTR\500
Internal Part NumberEIS-06035J120GBTTR\500
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J120GBTTR\500
Related Links06035J120, 06035J120GBTTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J120GBTTR\500 Details Description
Related parts for 06035J120GBTTR\500
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HVT-C-STI.AG.1,5 QMM datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 9M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LIGHTBAR 15X15MM RED RED DIFF datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf