AVX Corporation 06035J1R0BBTTR
06035J1R0BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J1R0BBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J1R0BBTTR.pdf
Availability of 06035J1R0BBTTR
QUANTITY
06035J1R0BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J1R0BBTTR
Internal Part NumberEIS-06035J1R0BBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J1R0BBTTR
Related Links06035J1, 06035J1R0BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J1R0BBTTR Details Description
Related parts for 06035J1R0BBTTR
JUMPER-H1506TR/A3048B/X 5" datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 7.3A 34 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
SCREWLESS PUSH-BUTTON, 3.5MM, 7 datasheet.pdf