AVX Corporation 06035J1R0BBTTR
06035J1R0BBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J1R0BBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J1R0BBTTR.pdf
Availability of 06035J1R0BBTTR
QUANTITY
06035J1R0BBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J1R0BBTTR
Internal Part NumberEIS-06035J1R0BBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J1R0BBTTR
Related Links06035J1, 06035J1R0BBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J1R0BBTTR Details Description
Related parts for 06035J1R0BBTTR
Crystal 9.2160MHz 30ppm Series 35 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC34S/AE34M/CPC34S datasheet.pdf
PENDANT QUAD-TAP 5-15 15A/125V datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MODULE THY 1600V 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf