AVX Corporation 06035J1R2ABTTR\500
06035J1R2ABTTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
06035J1R2ABTTR\500
Brief Description
CAP THIN FILM 1.2PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J1R2ABTTR\500.pdf
Availability of 06035J1R2ABTTR\500
QUANTITY
06035J1R2ABTTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J1R2ABTTR\500
Internal Part NumberEIS-06035J1R2ABTTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J1R2ABTTR\500
Related Links06035J1R2, 06035J1R2ABTTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J1R2ABTTR\500 Details Description
Related parts for 06035J1R2ABTTR\500
FIXED IND 120UH 490MA 680 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS R/A AU datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 5.7" TFT 24V datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PECL/ECL COAXIAL CABLE DRIVER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 1GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 7.3A 15 MOHM TH datasheet.pdf