AVX Corporation 06035J1R8AAWTR
06035J1R8AAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J1R8AAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.8PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J1R8AAWTR.pdf
Availability of 06035J1R8AAWTR
QUANTITY
06035J1R8AAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J1R8AAWTR
Internal Part NumberEIS-06035J1R8AAWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J1R8AAWTR
Related Links06035J1, 06035J1R8AAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J1R8AAWTR Details Description
Related parts for 06035J1R8AAWTR
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
IC REGISTER, BI-DIRECT DL 24SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 2A SYNC 8MLF datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V X8G 0603 datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 2% 2W 2512 datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/50A DC datasheet.pdf