AVX Corporation 06035J2R8QBTTR
06035J2R8QBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J2R8QBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 2.8PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J2R8QBTTR.pdf
Availability of 06035J2R8QBTTR
QUANTITY
06035J2R8QBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J2R8QBTTR
Internal Part NumberEIS-06035J2R8QBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.8pF
Tolerance±0.03pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J2R8QBTTR
Related Links06035J2, 06035J2R8QBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J2R8QBTTR Details Description
Related parts for 06035J2R8QBTTR
MODULE SCR/DIODE 25A 530VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7667 datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/16 X 3/4" BLK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 45W datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V 5MCPH datasheet.pdf
08 MODII HDR SR SFMNT B/A .100 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf