AVX Corporation 06035J3R9BAWTR
06035J3R9BAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J3R9BAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 3.9PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J3R9BAWTR.pdf
Availability of 06035J3R9BAWTR
QUANTITY
06035J3R9BAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J3R9BAWTR
Internal Part NumberEIS-06035J3R9BAWTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J3R9BAWTR
Related Links06035J3, 06035J3R9BAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J3R9BAWTR Details Description
Related parts for 06035J3R9BAWTR
IC RCVR/DATA DEMOD RF/IF 14DIP datasheet.pdf
IC UART OCTAL ENHANCED SOT189 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 48VIN 5VOUT DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 15VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf
MOSFET DUAL SAB 2.5V 8SOIC datasheet.pdf