AVX Corporation 06035J4R3AAWTR
06035J4R3AAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J4R3AAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 4.3PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J4R3AAWTR.pdf
Availability of 06035J4R3AAWTR
QUANTITY
06035J4R3AAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J4R3AAWTR
Internal Part NumberEIS-06035J4R3AAWTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J4R3AAWTR
Related Links06035J4, 06035J4R3AAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J4R3AAWTR Details Description
Related parts for 06035J4R3AAWTR
IC REG LDO 1.5V 3.5A SC63 datasheet.pdf