AVX Corporation 06035J4R7CBTTR
06035J4R7CBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J4R7CBTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 4.7PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J4R7CBTTR.pdf
Availability of 06035J4R7CBTTR
QUANTITY
06035J4R7CBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J4R7CBTTR
Internal Part NumberEIS-06035J4R7CBTTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J4R7CBTTR
Related Links06035J4, 06035J4R7CBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J4R7CBTTR Details Description
Related parts for 06035J4R7CBTTR
JUMPER-H1500TR/A3048B/X 10" datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 100MA 8SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
ANTENNA GPS COMPACT 2.5M SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
4.0 BOARD IN CONN. HSG. datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 7 INCH datasheet.pdf