AVX Corporation 06035JR18PBTTR
06035JR18PBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035JR18PBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.18PF 50V 0603
Datasheet Download
06035JR18PBTTR.pdf
Availability of 06035JR18PBTTR
QUANTITY
06035JR18PBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035JR18PBTTR
Internal Part NumberEIS-06035JR18PBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035JR18PBTTR
Related Links06035JR, 06035JR18PBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035JR18PBTTR Details Description
Related parts for 06035JR18PBTTR
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 30POS 30AU datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CARRYING CASE datasheet.pdf
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN 8POS 2MM PCB TIN datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf