AVX Corporation 06035JR18PBTTR
06035JR18PBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035JR18PBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.18PF 50V 0603
Datasheet Download
06035JR18PBTTR.pdf
Availability of 06035JR18PBTTR
QUANTITY
06035JR18PBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035JR18PBTTR
Internal Part NumberEIS-06035JR18PBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035JR18PBTTR
Related Links06035JR, 06035JR18PBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035JR18PBTTR Details Description
Related parts for 06035JR18PBTTR
AC/DC CONVERTER 5V 96W datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
SWITCH DOOR DPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 1X2 1310NM datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 3.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 61MA 105 OHM SMD datasheet.pdf
IC BUFFER 7OUTPUT 1.5V 40MLF datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 5PR BRD 300V datasheet.pdf