AVX Corporation 06035K240GAWTR
06035K240GAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06035K240GAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 24PF 50V 0603
Datasheet Download
06035K240GAWTR.pdf
Availability of 06035K240GAWTR
QUANTITY
06035K240GAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035K240GAWTR
Internal Part NumberEIS-06035K240GAWTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035K240GAWTR
Related Links06035K2, 06035K240GAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035K240GAWTR Details Description
Related parts for 06035K240GAWTR
CABLE GRIP BLACK 22-33MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K 16MHZ OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES 28 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC REG PWM CONV AC/DC 8-DIP datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 8-UMAX datasheet.pdf
IC COMPARATOR SINGLE SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 26.6X20.9MM 5VDC 2510 datasheet.pdf