AVX Corporation 06035U1R0CAT2A
06035U1R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U1R0CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U1R0CAT2A.pdf
Availability of 06035U1R0CAT2A
QUANTITY
06035U1R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U1R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U1R0CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U1R0CAT2A
Related Links06035U1, 06035U1R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U1R0CAT2A Details Description
Related parts for 06035U1R0CAT2A
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6SOIC datasheet.pdf
IC DRIVR/RCVR TRIPL-RS232 18SOIC datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 48A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf