AVX Corporation 06035U1R9BAT2A
06035U1R9BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U1R9BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U1R9BAT2A.pdf
Availability of 06035U1R9BAT2A
QUANTITY
06035U1R9BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U1R9BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U1R9BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U1R9BAT2A
Related Links06035U1, 06035U1R9BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U1R9BAT2A Details Description
Related parts for 06035U1R9BAT2A
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
KNOB ALUM CLEAR/GLOSS .125"SHAFT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 2012 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 20A DPAK-3 datasheet.pdf
RES 42.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 4.7MH 0.7A datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf