AVX Corporation 06035U270FAT2A
06035U270FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U270FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U270FAT2A.pdf
Availability of 06035U270FAT2A
QUANTITY
06035U270FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U270FAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U270FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U270FAT2A
Related Links06035U2, 06035U270FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U270FAT2A Details Description
Related parts for 06035U270FAT2A
TOOL EXTRACTION DYNAMIC D-3000 datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
INSERT EGG.2B.302. FOR 2LV datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W T18 datasheet.pdf