AVX Corporation 06035U3R3CAT2A
06035U3R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U3R3CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U3R3CAT2A.pdf
Availability of 06035U3R3CAT2A
QUANTITY
06035U3R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U3R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U3R3CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U3R3CAT2A
Related Links06035U3, 06035U3R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U3R3CAT2A Details Description
Related parts for 06035U3R3CAT2A
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 40A 24V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 250A DO205 datasheet.pdf
RES 75.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SMT 5.5MM datasheet.pdf