AVX Corporation 06035U5R1BAT4A
06035U5R1BAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035U5R1BAT4A
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U5R1BAT4A.pdf
Availability of 06035U5R1BAT4A
QUANTITY
06035U5R1BAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U5R1BAT4A
Internal Part NumberEIS-06035U5R1BAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U5R1BAT4A
Related Links06035U5, 06035U5R1BAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U5R1BAT4A Details Description
Related parts for 06035U5R1BAT4A
CONN FERRULE UNINSUL 8AWG datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 39.2KV 2.7A datasheet.pdf
CONN CMC TERM FEML 18-20AWG GOLD datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf