AVX Corporation 06035U620FAT2A
06035U620FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U620FAT2A
Brief Description
CAP CER 62PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U620FAT2A.pdf
Availability of 06035U620FAT2A
QUANTITY
06035U620FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U620FAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U620FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U620FAT2A
Related Links06035U6, 06035U620FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U620FAT2A Details Description
Related parts for 06035U620FAT2A
JUMPER-H1506TR/A2015L/X 2" datasheet.pdf
IC MCU EPR/ROM W/RTC 33MZ 52TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 0804 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 43MA 27 OHM SMD datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLR ON/OFF 5IPPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2311 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf