AVX Corporation 06035U6R8CAT2A
06035U6R8CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U6R8CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U6R8CAT2A.pdf
Availability of 06035U6R8CAT2A
QUANTITY
06035U6R8CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U6R8CAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U6R8CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U6R8CAT2A
Related Links06035U6, 06035U6R8CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U6R8CAT2A Details Description
Related parts for 06035U6R8CAT2A
RES SMD 28 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE SMA/BNC 48" RG-316 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFF ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 8POS 2MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 23MM datasheet.pdf
WIFI MODULE U.FL ANTENNA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 20ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf