AVX Corporation 06035U8R2JAT2A
06035U8R2JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U8R2JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U8R2JAT2A.pdf
Availability of 06035U8R2JAT2A
QUANTITY
06035U8R2JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U8R2JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U8R2JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U8R2JAT2A
Related Links06035U8, 06035U8R2JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U8R2JAT2A Details Description
Related parts for 06035U8R2JAT2A
IC FLAT PANEL INTERFACE 80-LQFP datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SERCOS POF PATCH SMA 1M datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 22A 250VAC 50VDC datasheet.pdf